10 druhov najzdravšieho ovocia

Všeobecne sa ovocie považuje za najlepší zdroj vitamínov, potrebných pre naše zdravie. No aj spomedzi neho možno určiť druhy, ktoré sú pre náš organizmus zdravšie. Obsahujú totiž vyššie množstvo vitamínov, antioxidantov, vlákniny a ďalších zložiek, ktoré naše telo potrebuje pre svoj rast a zdravý život. Poďte sa spoločne s nami pozrieť na desať najzdravších z nich.

10 druhov najzdravšieho ovocia

1. Jablká

Píše sa o nich už v Biblii. Už had vedel, že jablko bude pre Evu neodolateľné. Ktovie, či tušil, že obsahuje vitamín C, betakarotén a B-komplex vitamínov, čím sa stáva pre naše zdravie nepostrádateľné. Ak to netušil on, Číňania určite, pretože toto ovocie pestujú na tony – oficiálne sú najväčším vývozcom jabĺk na svete. V jednom jablku okrem 55 kalórií a žiadneho tuku môžete objaviť draslík, ktorý má významnú funkciu pri zásobovaní nášho mozgu kyslíkom. Navyše jablko obsahuje viac ako 84 % vody, čiže, ak nič iné, určite vám uhasí smäd.

2. Marhule

Ak Číňania preferujú jablká, potom Turci marhule. Vyvážajú ich do celého sveta a spolu s nimi tak aj vitamín A, C, E a železo, ktoré obsahujú. V marhuliach navyše objavíte aj lykopén. Ten je prevenciou proti civilizačným chorobám, znižuje riziko vzniku nádorov, má pozitívny vplyv na reprodukciu mužov, udržiava stabilný krvný tlak, chráni kožu pred UV žiarením. Slúži aj ako prevencia pri srdcovo-cievnych ochoreniach a prostate. Taktiež má antibakteriálne účinky. Jedna marhuľa obsahuje len 19 kalórií, takže žiadne strachy, vaša štíhla línia je v bezpečí.

Marhule

3. Banány

Banány patria k najobľúbenejšiemu ovociu na svete a veľmi dobre to vedia aj svetoví vývozcovia. Okrem toho, že sú banány prírodným zdrojom draslíka, nájdeme v ňom vitamíny, vlákninu, železo, horčík i serotonín (hormón šťastia). Športovci babány využívajú ako energetickú bombu, no má aj iné účinky. Znižujú hladinu cholesterolu v krvi, sú nápomocné pri anémii, pomáhajú pri hnačkách a tiež pôsobia ako antidepresívum. Na svete sa vyskytuje približne tisíc druhov banánov, stačí si len vybrať.

4. Melóny

Ak máte problémy so stresom a depresiou, zájdite do obchodu a kúpte si žltý melón. Pomôže vám aj pri poruchách spánku a problémoch s koncentráciou. Okrem vitamínu C a draslíka v ňom nájdete aj karotenoidy a antioxidanty. Preto je užitočný aj ako prevencia proti spáleniu kože a pri liečení kardiovaskulárnych ochorení. Melón je mimoriadne obľúbený v USA, tak čo takto zvýšiť jeho popularitu aj na Slovensku?

5. Bobule

Drobné bobuľovité ovocie ako čučoriedky, maliny, černice, jahody obsahuje mimoriadne množstvo antioxidantov, vrátane vitamínu C. Čiže zbavuje náš organizmus jedovatých látok a napomáha tiež našej imunite. Stále častejšie sa objavujú štúdie, ktoré potvrdzujú, že bobuľovité ovocie je skvelou prevenciou proti rakovine aj mŕtvici.

Bobule

6. Čerešne

Univerzálna vitamínová bomba pochádza z Ázie. Za ich „privlečenie“ na náš svetadiel môžeme ďakovať starovekým Rimanom. Možno si potrebovali zvýšiť prevenciu proti artritíde alebo si upraviť trávenie. A možno ich manželky túžili po krajšej pleti. Faktom je, že sa v Európe natrvalo usídlili a na jar čerešňové stromy krásne zdobia nielen príjazdové cesty, ale aj mnohé sady.

7. Kivi

Meno získal podľa vzácneho vtáka, obývajúceho Nový Zéland, no inak s ním mnoho spoločného nemá. Dokonca ani zelenú farbu. Kivi je často podceňované ovocie, no obsahuje vitamín C, vlákninu a pomáha najmä pri respiračných ťažkostiach. Preto sa odporúča jeho konzumácia najmä deťom, ktoré majú astmatické problémy. Navyše v ňom nájdeme množstvo antioxidantov a fytolátok, ktoré výrazne napomáhajú v boji proti rakovine a ochoreniam srdca.

8. Citrusy

Ak potrebuje znížiť krvný tlak či sa zbaviť nadbytočného cholesterolu v krvi, určite by ste mali siahnuť po citrusovom ovocí. Citróny, grepy, mandarínky pomaranče či limetky – všetky do jedného obsahujú množstvo vitamínu C. Doslova sú ním „prešpikované“. Tak napríklad v jednom pomaranči ho nájdete v množstve 40 mg. Pritom denná odporúčaná dávka tohto vitamínu je 60 mg. No nie je to jediný vitamín, ktorý v citrusoch nájdete. Okrem vitamínu C sa tu vyskytujú vitamíny A a B, taktiež vápnik, draslík a fosfor. Citrusy vám tak zabezpečia nielen prevenciu proti chrípke, ale aj hydratáciu organizmu. Pre malé množstvo cukru sú tiež často odporúčané diabetikom.

9. Červené hrozno

Aj keď tomu mnohí skeptici neuveria, červené hrozno sa dá využiť aj na niečo iné ako tvorbu vína. Je totiž perfektnou prevenciou proti srdcovému infarktu. Červené bobule sú bohaté na železo, draslík , vlákninu a antioxidanty. Keďže má močopudné účinky, pomáha odplavovať z tela nežiaduce látky. Jasnočervené hrozno je vhodné pri pľúcnych chorobách a astme. Modré až červené hrozno zas čistí organizmus od solí a kyselín, pomáha pri kožných problémoch a pri anémii, ale aj pri kataroch dýchacích ciest. Takže si stačí len vybrať tú správnu farbu... Alebo pre istotu zjesť všetky!

Hrozno

10. Papája

Na Slovensku nie je veľmi známa. Táto obľúbená exotická plodina skrýva v sebe viac ako len šťavnatú dužinu. Už Krištof Kolumbus nazval papáju „anjelským ovocím“ a mimoriadne si obľúbil jej sladkastú chuť. Okrem toho, že slúži ako prevencia proti chrípke a nachladnutiu, obsahuje aj provitamín A, ktorý chráni sliznicu a zaostruje zrak. Nájdete v nej však aj vitamín B, draslík, horčík a kyselinu pantoténovú. Tá hrá dôležitú úlohu v našom organizme pri spracovaní tukov, sacharidov a aminokyselín.

Tagy